Мінеральні речовини необхідні організму так само, як і вітаміни. Більш того, багато вітамінів виконують свою роль в обміні речовин в тісній взаємодії з тими або іншими мінеральними елементами. Їх прийнято розділяти на мікро- та макроелементи, залежно від вмісту в організмі і продуктах харчування. Потреба людини у мікроелементах: залізо, мідь, цинк, кобальт - надзвичайно мала, вона вимірюється тисячними частками грама. Потреба в макроелементах: натрій калію, кальцію, фосфор, магній - більша: від сотень міліграмів до декількох грамів. Тим не менш, як правило, мінеральних речовин хронічно не вистачає, а це веде до виникнення різних захворювань. Внаслідок нестачі кальцію в поєднанні з дефіцитом вітаміну D, С і групи В збільшується небезпека розвитку рахіту у дітей, порушується формування кісток і зубів, підвищується ризик виникнення серцево-судинних і деяких онкологічних захворювань. |
Кальцій регулює життєдіяльність клітин, бере участь у процесах згортання крові, м'язових скороченнях, без нього неможливо здійснення про- цесів, в яких бере участь ряд гормонів.
Потреба в кальцію дітей першого року життя складає 400-600 мг, дітей від 1 року до 7 років - 800-1000 мг, від 7 до 17 років - 1100-1200 мг, дорослої людини - 800 мг у добу.
Найважливіше джерело цього мінералу молоко і молочні продукти. 0,5-0,7 л коров'ячого молока повністю забезпечують добову потребу дитячого організму в кальції.
Для оптимального засвоєння кальцію необхідно поєднання його з вітамінами D, В2, В6, В12, аскорбіновою кислотою.
Магній і кальцій, входить до складу мінерального компонента кісткової тканини, бере участь в багатьох процесах обміну речовин. Ферменти, що містять магній, відіграють важливу роль у забезпеченні організму енергією, в перенесенні життєвоважливих речовин через клітинні оболонки, синтезі білків і нуклеїнових кислот.
Потреба дорослої людини в магнію становить 400 мг на добу. В період вагітності і годування дитини грудьми вона збільшується до 450 мг. Вміст магнію в основних продуктах харчування досить велика. Особливо багаті ним продукти рослинного походження: вони забезпечують необхідну кількість магнію, що надходить в організм із їжею. Певну кількість магнію надходить в організм із питною водою.
Але оскільки наш раціон часто не містить достатньої кількості овочів, ми не завжди отримуємо необхідну кількість магнію. Це призводить до депресії, апатії, швидкої стомлюваності, м'язової слабкості, схильності до судом литкових м'язів. Внаслідок тривалого дефіциту магнію посилюється відкладення солей кальцію в стінках кровоносних судин, нирках, погіршується діяльність серцевого м'яза.
У дітей перших років життя саме брак магнію, який нерідко обумовлений порушенням діяльності кишечника, може бути причиною рахіту, не під- дається лікуванню вітаміном D.
Дуже важливий для людського організму і такий мікроелемент, як залізо. Будучи складовою частиною гемоглобіну, залізо бере участь у процесах кровотворення і перенесення кисню з легень до тканин організму. Без нього неможливий нормальний перебіг процесу біологічного окислення, що забезпечує організм енергією.
Рекомендовані норми добового споживання макро- і мікроелементів для дітей і підлітків
Діти 1-6 років:
-
Кальцій, мг 400-900
-
Фосфор, мг 300-1350
-
Магній, мг 55-250
-
Залізо, мг чол. 4-10
-
Залізо, мг жін. 4-10
-
Цинк, мг 3-8
-
Йод, мг 40-70
Підлітки 7-17 років:
-
Кальцій, мг 1000-1200
-
Фосфор, мг 1500-1800
-
Магній, мг 250-300
-
Залізо, мг чол. 12-15
-
Залізо, мг жін. 12-18
-
Цинк, 10-15 мг
-
Йод, мг 80-130